31 sierpnia 2015 w sandomierskim Ratuszu miało miejsce przekazanie pamiątek po śp. ppor. AK / ppłk. Zbigniewie Kabacie (1924-2014) żołnierzu oddziału „Jędrusie” i 2.pp Leg. AK. Poecie – autorze ponad 50 wierszy poświęconych głównie Armii Krajowej z najsłynniejszym powstałym w 1964 roku wierszem "Armia Krajowa". Emigrancie który poprzez Włochy Anglię i Szkocję dotarł w 1967 do Kanady, profesorze który wniósł znaczący wkład do światowej nauki w dziedzinie parazytologii.

Z woli syna Z. Kabaty Andrzeja pamiątki przywiezione z Kanady przekazał na ręce Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego Kazimierz Brusiło przedstawiciel Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Pamiątki wraz z przekazanym wcześniej portretem Zbigniewa Kabaty znajdą na stałe miejsce w Ratuszu sandomierskim. Planowane jest stworzenie izby pamięci poświęconej Armii Krajowej w której znajdzie się również poświęcony w 1985 roku w Bazylice Sandomierskiej, ufundowany przez żołnierzy AK Sztandar 2. pułku piechoty Legionów Armii Krajowej.

Warto wspomnieć, że znaczący udział w przekazaniu pamiątek po Zbigniewie Kabacie do Sandomierza miała dr Danuta Paszkowska polonistka z Collegium Gostomianum, autorka książki o twórczości poetyckiej Z. Kabaty.

Uroczystość w sandomierskim Ratuszu miała bardzo podniosły charakter. Wspomnienia o Zbigniewie Kabacie powiązane były z recytacjami jego wierszy w wykonaniu uczniów Collegium Gostomianum. W spotkaniu uczestniczyli Kombatanci AK: Rajmund Aschenbrener, Janusz Kamocki, Alicja Kaszyńska, Maria Rudzińska, Wojciech Targowski oraz przedstawiciele Zarządu Koła Sandomierz ŚZŻ AK z prezesem Januszem Jakubowskim. Obecny był również Piotr W.Kurek członek Prezydium ZG ŚZŻAK.

/S.K/

                                                                                               Piotr. W.Kurek

                                                   fot. J. Bogucki

                                                                   fot. J.Bogucki

                                       fot. www.sandomierz.pl