1 czerwca 2016 r. w Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie na Placu Trzech Krzyży 4/6 odbyło się uroczyste umocowanie na pomniku upamiętniającym walki podczas Powstania Warszawskiego plutonu złożonego z absolwentów Instytutu, tabliczki z kodem QR udostępniającej informacje o tych walkach.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Przed mszą do kościoła zostały wprowadzone sztandary Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Plutonu Głuchoniemych, Instytutu Głuchoniemych oraz żeńskiej drużyny harcerskiej ze Szczepu Drużyn Harcerskich "Tęcza" 43 i 59 WDH im. Wandy Tazbir, który działa przy Instytucie.

Mszę koncelebrował kapelan Instytutu ksiądz Dariusz Furmanik.

W mszy wzięli liczny udział uczniowie i nauczyciele Instytutu z jego dyrektorem p. Tadeuszem Adamcem oraz kombatanci z por. Karolem Stefaniakiem - ostatnim, żyjącym żołnierzem Plutonu Głuchoniemych. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowali członkowie Prezydium Zarządu Głównego: Marek Cieciura i Maciej Jarosiński.

Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu Instytutu Głuchoniemych przed pomnikiem upamiętniającym wychowanków Instytutu, którzy jako żołnierze AK brali udział w Powstaniu Warszawskim.

Marek Cieciura poinformował o realizacji projektu upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej i jej żołnierzy za pomocą tabliczek z kodami QR. Podkreślił, że udział osób niesłyszących w konspiracji w zbrojnych walkach był unikalnym wydarzeniem.

Następnie przedstawiciele ŚZŻAK wręczyli przyznane przez Kapitułę medale pamiątkowe „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”:

- por. Karolowi Stefaniakowi - ostatniemu, żyjącemu żołnierzowi Plutonu Głuchoniemych, który w 1944 r. miał 13 lat.

- Instytutowi Głuchoniemych - odebrał dyrektor Instytutu.

Na zakończenie przedstawiciele ŚZŻAK przekazali dyrektorowi Instytutu tabliczki z kodami QR. Jedna z nich została przyklejona na pomniku, a pozostałe trzy będą rozmieszczone w pomieszczeniach Instytutu.

M.C/S.K

zdjęcia: Instytut Głuchoniemych